Loading...

هد پانوراما

هد پانوراما
آشنایی با هد پانوراما

تئوری هد پانوراما

 

یکی دیگر از تجهیزات عکاسی که کاربرد زیادی برای منظره دارد، هد پانوراما می‌باشد. برای استفاده از این دستگاه بسیار مهم است که Nodal point (نقطه گرهی) لنز، منطبق با محور دوران دوربین باشد. با توجه به این که دو محور دوران برای آن ساختم، پس خطای پارالکس عمودی و افقی حذف گردیده است. همچنین با توجه به چند سطحی بودن (multi-row panorama)، خطای مسطح و کروی نیز حذف خواهد شد. راحتی، استحکام، دقت، حجم و وزن کم از ویژگیهای اصلی این وسیله می‌باشد.

فرم L مانند آن باعث می‌شود این هد مناسب انواع پانورامای کروی(spherical panorama)، مسطح اصلاح شده (perspective -corrected flat) و یا پانورامای سنتی استوانه‌ای (cylindrical)، باشد. هنگامی که دوربین DSLR یا آنالوگ سنگین بر روی آن بکار رود، در دو محور بالایی و پایینی، چرخش با دقت 2.5 درجه امکان‌پذیر است. با استفاده از پیچ‌های دستی، حرکات مختلف هد پانوراما کاملا قفل می‌گردند.

ساختمان هد پانوراما

مجموعه فوق مجهز به سه ریل در سه محور فضایی XYZ می‌باشد. که هر یک با دقت 1 میلیمتر مدرج شده است. حرکت اجزا براحتی و روان بوده و توسط پیچ دستی در محل مورد نظر ثابت می‌مانند.

لنزهای فیش‌آی تا 150 میلیمتر در این هد قابل استفاده است. در ریل بالا، مانت استاندارد هاسلبلاد نیز قابل نصب است. برای زیر محور پایین نیز مانت استاندارد هاسلبلاد در نظر گرفته شده است. علاوه بر مانت هاسلبلاد، مانت پیچی استاندارد انواع سه پایه، 1/4in و 3/8in نیز در زیر این محور تعبیه شده است.

مجموعه فوق بصورتی طراحی گردیده که توسط یک پیچ دستی بسته و کاملا کم حجم می‌گردد. بنابرین بسیار مناسب برای استقرار در انواع کوله پشتی خواهد بود.

با جدا نمودن ریل بالایی، و نصب آن بر روی محور پایینی، شما می‌توانید دوربین را در حالت افقی قرار دهید.

 

نظرات
    آمار
    • تعداد کالا: 39
    • بازدید امروز: 128
    • بازدید دیروز: 648
    • بازدید کل: 491482