Loading...

عکاسی ماکرو برای مبتدیان

عکاسی ماکرو برای مبتدیان
هر چند که اصطلاح عکاسی ماکرو به نظر می آید که جریان عکاسی از چیزهای بسیار بزرگ را شرح می دهد ولی قضیه کاملا بر عکس است . با جلوه ی عکاسی ماکروی دوربین دیجیتال خود ، شما میتوانید تصاویری با کیفیت بالا از چیزهای خارق العاده کوچک بیندازید.

برای عکاسی ماکرو ، دوربین دیجیتال چیزهای مناسبی هستند .لنزهای اپتیک آنها بطور معمول ، تصاویری واضح و صاف میگیرند . جلوه ی ماکرو در بعضی دوربین ها به شما اجازه ی عکس هایی از فاصله بسیار نزدیک مثل ۲سانتی متر را میدهد . یک دوربین ۳۵ میلیمتر آنالوگ معمولا برای عکاسی اینچنینی نیازمند لنزهای ماکرو گران و مخصوص است و اغلب نیازمند نوری اضافی برای عکاسی هستید .
با تمام این حرفها ، در زمانی که میخواهید با دوربین دیجیتال خود عکس ماکرو بگیرید ، باید موارد زیر را به خاطر داشته باشید :

پیدا کردن فاصله کانونی مناسب ماکرو

بعد ازینکه دوربین خود را در حالت ماکرو قرار دادید ، تنظیم زوم دوربین کماکان امکان پذیر است . البته ممکن است در جلوه ی ماکرو ، دوربین شما بتواند در محدوده ی خاصی از فاصله کانونی لنز کار کند . هر چند که شاید بتوانید با هر فاصله کانونی لنز کار کنید اما فاصله های کانونی در ماکروی دوربین ( معروف به نقطه ی شیرین ) تصویرهای فوق العاده ای ایجاد خواهند کرد . در حقیقت بعضی از دوربین ها در حالت ماکرو تا زمانی که در محدوده ی ویژه ای از فاصله کانونی قرار داده نشوند نمیتوانند به طور خودکار زوم را انجام دهند . اکثر دوربین ها زمانی که در محدوده ی فاصله کانونی مناسب ماکرو باشند ، این را روی LCD خود به نوعی نشان می دهند.
برای اطلاع از جزئیات ، دفترچه راهنمای دوربین خود را مطالعه کنید و بخاطر داشته باشید که قبل از گرفتن عکس ، دوربین را برای فاصله کانونی مناسب زوم کنید .

فوکوس در حالت ماکرو

درزمانی که در حالت ماکرو هستید ، مکانیزم اتوفوکوس دوربین هم باید بتواند بطور عادی کار کند . البته توجه داشته باشید که در فاصله های خیلی نزدیک ، حتی تغییر خیلی کم در محل دوربین می تواند باعث خراب شدن وضوح یا فوکوس بشود .
عکاسی ماکرو معمولا در شرایط نور کم صورت میگیرد ، چرا که دوربین خود باعث سد راه نور صحنه میشود . به دلیل نور کم در صحنه ، دوربین شما معمولا از سرعت پایین شاتر برای عکاسی استفاده خواهد کرد . به این دلیل برای به دست آوردن بهترین کیفیت ، سعی کنید که روی سه پایه عکاسی کنید . این کار باعث میشود که دوربین حتی با استفاده از شاتر آهسته هم ثابت باقی بماند و مانع از تکان خوردن تصادفی دوربین پس از انجام وضوح می شود.
در صورتی که سه پایه ندارید از جلوه ی اتوفوکوس پی در پی دوربین ( در صورتی که دوربین شما دارای آن است ) استفاده کنید . این جلوه باعث میشود که حتی در صورت تکان مختصر دوربین ، سوژه در وضوح نگه داشته شود وبعدا از میان عکسهای گرفته شود ، واضح ترین آن را برگزینید.
بهترین قاعده این است که سریع کار کنید .تصویررا کادربندی کنید ، وضوح اولیه را انجام دهید و سپس عکس را بگیرید . بالاخره اینکه جهت اطمینان سعی کنید که چند عکس بگیرید . در صورتی اولین عکس شما دارای وضوح نباشد ، شاید دومی یا سومی دارای وضوح باشد .
بعضی از دوربین های نیکون دارای جلوه استثنایی ” انتخاب بهترین عکس ” هستند که برای عکاسی ماکرو ایده آل است . این جلوه مجموعه ای عکس از سوژه میگیرد و سپس واضح ترین عکس را انتخاب و بقیه را حذف میکند.

عمق میدان ضعیف

یادتان باشد که زمانی که از حالت ماکرو استفاده میکنید ، دوربین شما عمق میدان خیلی کمی خواهد داشت . هر چند که این امر می تواند باعث جلوه های خیلی زیبا بشود و سوژه را به شکل ویژه ای از چیزهای دیگر جدا کند ، ولی در صورتی که خیلی بزرگ باشد ، ممکن است برای وضوح کامل همه ی آن دچار مشکل شوید .
در صورتی که از سوژه ای صاف عکاسی میکنید ، عمق میدان نباید مسأله ای را تشکیل بدهد اما در صورتی که از چیزی که دارای چند سانتی متر عمق است عکس میگیرید ، شما باید اول به این مساله فکر کنید که میخواهید چه قسمت هایی از سوژه در وضوح باشند . قضاوت در مورد عمق میدان بر روی LCD دوربین کار سختی است ، چرا که LCD دوربین برای نشان دادن اینکه چه قسمت هایی از سوژه خارج از وضوح قرار دارد خیلی کوچک است . بعضی مواقع هم میتوانید از جلوه ی بازنمایش عکس دوربین خود استفاده کنید و تصویر را بزرگ کنید تا قسمت های مختلف آن را از نزدیک بررسی کنید . حتی با بزرگنمایی ۴ برابر هم شاید کماکان قادر به مشخص کردن وضوح نباشید . درصورتی که عمق میدان ، مساله ی مهمی را برای شما تشکیل میدهد ، بهترین کار گرفتن چندین عکس با فوصله کانونی های مختلف – که بعضی از آنها در حالت ماکرو نیستند – است . همچنین بهتر است که چندین عکس با قفل کردن اتوفوکوس از قسمت های مختلف سوژه بگیرید .

نقاط ضعف را در نظر بگیرید

در زمانی که با حالت ماکرو عکس می گیرید ، اعوجاج لنز می تواند به شکل بارزتری خود را نشان دهد . در صورتی که می دانید که لنز شما دارای نقاط ضعف ویژه ای مثل تابیدگی چلیکی یا بالشتکی است ، در عکاسی ماکرو ، توجه ویژه ای به آنها بکنید و سعی کنید که با فاصله کانونی ای عکس بگیرید که از این مسائل اجتناب شود .

نظرات
    آمار
    • تعداد کالا: 39
    • بازدید امروز: 183
    • بازدید دیروز: 648
    • بازدید کل: 491537